Beszámolók : A zöld szemű szörny, avagy megöl a féltékenység! Vagy én.
A zöld szemű szörny, avagy megöl a féltékenység! Vagy én.
Vivi816 2008.12.29. 13:57
Tegnap (2008.06.17.) este a Pszichoszínház által megrendezett előadáson Kovács Patrícia és Csányi Sándor lépett fel a Tűzraktérben. Aki még nem járt Pszichoszínházban (én is most voltam először) annak röviden elmondanám, hogy a színészek egy-két nappal az előadás előtt kapnak egy 1 oldalas vázlatot Bácskai Júliától a Pszichoszínház vezetőjétől, mely vázlatból az előadás során számtalan improvizációval a közönség bevonásával együtt kell létrehozniuk egy színdarabot.
A tegnap este témája a féltékenység volt, melyet egy házaspár szemüvegén keresztül láthattunk. A férj egy iskola testnevelő tanára, a felség egy önbizalomhiányban szenvedő két gyermeküket otthonnevelő asszony. A feleség sorozatos vádaskodásai után (melyek sokszor alaptalanok voltak) az első jelenetben bekövetkezik a baj, egy képviselő asszony látogatja meg az iskolát. (Az előadás érdekessége, hogy amint láthatjátok már három különböző szereplő is van a történetben, de csak két színész, ezért Patríciának kell játszania a feleséget és a képviselőnőt is.) Az iskolának a testnevelés oktatás érdekében egy saját tanuszodára lenne szüksége és ennek az uszodának az anyagi támogatása érdekében kéri a képviselőasszony segítségét. A nőnek természetesen rögtön megtetszik Sándor és az a kikötése, hogy csak abban az esetben segít az iskolának, ha a testnevelő tanár természetbeli ellenszolgáltatást nyújt neki. Meg is történik a dolog, azonban a férj azzal nyugtatja magát, hogy mindez csak az iskola érdekében történt. Miután hazamegy a feleség, aki eddig is túlságosan féltékeny volt, rögtön észreveszi a bajt és leleplezi a viszonyt, amit a férj tagad.
A következő jelentben 3 évet ugrunk előre az időben. Az iskola szépen fejlődik, kész az uszoda, sőt a tornatermet is felújították, amiben iskolaidő után aeorbik oktatás folyik. Az aerobikoktató egy fiatal csinos hölgy (szintén Patrícia alakítja) aki azért keresi fel Sanyit, hogy a heti egy alkalom helyett kettőre növelhesse az órák számát. Ebben a jelentben is elindul a színészek közötti flört, ami megint egy titkos kapcsolatba torkollik. Az otthoni jelenet során megint lelepleződik a férj a táskájában talált óvszer miatt. A tanár újból tagad, azzal próbálja magát kimagyarázni, hogy ez csak egy szemléleti eszköz, mely segítségével felvilágosítást tart a fiúk számára. Természetesen Patrícia ezt nem hiszi el és továbbfokozódik a házasságban a feszültség.
A harmadik jelenetben egy egyetemista lánnyal találkozik a férj egy Pszichoszínház előadására várva. A beszélgetésük során hamar kiderül, hogy a lány szereti a sportot, főleg a focit, ami a főhősünknek nagyon imponál. Egyik randi a másik után, aminek az eredménye, hogy a tanár teljesen belehabarodik az egyetemista lányba. Ekkor jön el az a pillanat, amikor Júlia is bekapcsolódik az előadásba, mint pszichológus és egy közös beszélgetésre hívja a házaspárt. A beszélgetés során mindkét fél őszintén elmondja egymásról a bajokat az esetleges megoldás reményében. Itt már Sándor sem tagadja le se a képviselőasszonyt, se az aerobikoktatót, sőt bevallja, hogy szerelmes az egyetemista lányba.
Ezek után Júlia bevonta a közönséget is, megkérdezte a nézőket, mit gondolnak a kapcsolat jövőéről, milyen megoldások jöhetnek számításba, kit éreznek hibásnak, hogy idáig fajult a helyzet, kinek és mit kellett volna másképp csinálnia, a házaspár gyermekei vajon mit érezhettek ezen időszak alatt?
Utána hét alternatívát vázolt fel a történet folytatására, melyeket szintén a nézőkkel együtt beszélt meg.
Nagyon jól éreztem magam, külön tetszett, hogy a színészek saját nevükön játszották a szerepeiket és minden egyes külső körülményt (akár zavarót is) beleépítettek az előadásba!
Patrícia egy másik arcát mutatta számomra, melyben nem a rendezők által szigorúan betartott szövegkörnyezetben, hanem saját gondolatai alapján egy improvizációkkal teletűzdelt színészi szabadságát megmutató nagyszerű alakítást nyújtott! Gratulálok Patrícia, köszönöm Neked ezt a szép estét és külön köszönöm Bácskai Júliának is, aki létrehozta a Pszichoszínházat, mert Nélküle ez az előadás nem jöhetett volna létre!
A Suhanj! Alapítványt 2010. június 23-án alapította Kovács Patrícia és Gusztos Péter.
Célja, hogy megossza a mozgás örömét sérült és fogyatékkal élő gyermekekkel.
Dátum: 2010-től Miről szól?
Kollegák megszólaltatása, hogy szemben a kamerámmal mondjanak egy pár szót Patríciáról, ami spontán az eszükbe jut Róla. Lehet ez egy kedves emlék, egy próbafolyamat, egy színdarabi helyzet vagy véleményalkotás! Eddigi közreműködők: Juhász István, Bata Éva, Fenyő Iván, Pokorny Lia, Egyházi Géza